Ukoliko se ukaže potreba za akcijom koja je predstavljena u naslovu ovog posta, umesto obaranja OS-a i ponovne instalacije, možete do željenih rezulatata doći i drugim putem. U ovakvoj situaciji se možete naći iz bezbroj razloga a najčešći su:
- Virusi (bilo da su prisutni bilo da ih je AV odstranio)
- AV programi koji se “prave pametni”
- Softverski firewall-i koji su loše setovani
- “Čačkanje” po netsh opcijama u cmd-u
Sve aplikacije na računaru, bilo da su instalirane namerno, bilo slučajno, ukoliko zahtevaju pristup internetu jedini put do njega ostvaruju putem IP protokola, koji je sastavni deo OS-a na računaru. Svaka od tih aplikacija (pogotovo AV, firewall i virusi) vrše neke izmene na samom protokolu, i često mogu dovesti do toga da sam IP protokol na računaru postane korumpiran. Da bi se ovo rešilo postoji nekoliko pristupa materiji:
- Reinstalacija OS-a
- Popravka iz recovery konzole
- Pozivanje “majstora” za računare
- Uradi sam varijanta uz pomoć svemogućeg Google-a 🙂
Sa obzirom da prve tri opcije nisu došle u obzir, jer da jesu niko ovo ne bi ni pročitao, možemo krenuti u prepoznavanje problema sa IP protokolom.
Neophodni preduslovi:
- Računar
- Administratorska prava na istom
- Restartovan računar kao i modem/ruter
Simptomatika:
- Sve deluje normalno, ali mreža/internet nije dostupan
- Računaru nije moguće popuniti mrežnu karticu(nakon klika na OK ne prihvati adrese/DNSove)
- Sve je podešeno po uputstvima (proizvođača opreme, ISP-a) a ništa nije dostupno
- Radi Skype, Torrenti, MSN, Outlook a ne otvara ni jednu stranicu (a DNSovi su upisani)
- Ne otvara pojedine stranice
Obzirom da restart računara i modema/rutera nije doneo rešenje, jedino što ostaje je da pokušate i sa resetom IP protokola. Prvenstveno je potrebno isključiti AV&Firewall (pod uslovom da ste se ako je i bilo virusa na računaru istih i rešili). Nakon toga otvoriti CMD. Komanda za reset protokola je
netsh int ip reset C:\resetlog.txt ( ovom komandom će se resetovati ceo IP stack)
Kada završi reset prebaciće vas samo u novi red, a rezultat će izbaciti u tekst fajlu direktno u C-particiji hard diska. (Putanju možete i drugačije definisati, ali ovako je najkraće kuckanje).
Zatim:
netsh winsock reset ( ovom komandom će se resetovati socketi)
izbaciće da je potrebno restartovati računar, ignorišite to.
Upišite:
route -f ( ovom komandom će se izbrisati postojeća routing tabela)
Nakon ovoga potrebno je samo restartovati računar. Kada se računar podigne, ponovo disableovati anti-virus, firewall i pokušati pristup udaljenim resursima.
U slučaju da navedene akcije nisu dale rezultat, postoji velika mogućnost da je problem uzrokovan nekim hardware-skim problemom (fale driveri za mrežnu kartu, ruter/modem izgubio konfiguraciju, kablovi…)